У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Як надати першу допомогу: загальні правила

Як надати першу допомогу: загальні правила

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 16 червня 2022
Змінено: 17 січня 2023
633
13 хв читати

Різні травмонебезпечні ситуації супроводжують людину протягом усього життя. Найпростіші з них - опіки, кровотечі, забиті місця, різного роду пошкодження шкірного покриву і порушення цілісності тканин при падінні з висоти. Якщо частина таких ситуацій не має серйозних наслідків для здоров'я і вирішується банальною обробкою антисептичними, бактерицидними та іншими аналогічними матеріалами для профілактики заражень рани та її швидкого загоєння, то в ряді випадків потерпілому потрібна термінова допомога до прибуття медиків.

Що таке домедична допомога

Перша медична допомога - це комплекс заходів, який може бути наданий потерпілому в разі травми, поранення або інших ситуацій, пов'язаних із раптовим порушенням здоров'я. Її основна відмінність від професійної допомоги медиків полягає в матеріалах, за допомогою яких виявляються екстрені заходи, що сприяють збереженню життя, а також простоті заходів.

Надання долікарської допомоги є доцільним у таких випадках:

  • при пошкодженнях тканин, що спровокували сильні кровотечі;

  • при зупинці дихання та/або пульсу;

  • при опіках поверхонь шкірного покриву;

  • при інтоксикації організму та інше.

Надання першої медичної допомоги дозволяє виграти час до прибуття лікарів, не допустивши погіршення стану постраждалої особи.

Що потрібно знати про надання першої допомоги

Способи того, як надати першу допомогу, залежать від стану пораненої людини, тому що у випадках порушень дихання, опіках або великих втрат крові слід проводити принципово різні заходи. Загальні правила надання першої медичної допомоги зводяться до комплексу рекомендацій та обмежень. Зокрема, базові правила порятунку зводяться до наступних рекомендацій:

  • захистити постраждалого від впливу факторів, що загрожують його здоров'ю (від одягу, що горить, контакту з електропроводами та інше);

  • не допустити стану шоку у постраждалої особи, забезпечити йому спокій;

  • максимально обмежити рухи до визначення стану та ступеня внутрішніх пошкоджень;

  • встановити характер травми, оцінити стан постраждалої особи;

  • надати заходи долікарської допомоги, що відповідають ситуації: скористатися підручними ранозагоювальними засобами, накласти джгут або тугу пов'язку, зафіксувати кінцівки;

  • викликати лікаря чи організувати транспортування до медустанови.

Однак є й суворі протипоказання домедичних маніпуляцій, які можуть посилити стан постраждалої особи. Зокрема, при травмах не можна підкладати валик під голову людини, оскільки це може порушити кровообіг при струсі головного мозку або порушення цілісності кісток, суглобів. Також заборонено:

  • обробляти місця опіків олійними кремами та іншими речовинами подібної текстури (досить охолодити шкіру);

  • при непритомних і судомних станах - розтискати зуби і діставати язик (краще перевернути людину зі спини на бік, тому язик самостійно звільнить дихальні шляхи);

  • різко підвищувати температуру тіла при переохолодженні;

  • різко витягувати потерпілого з-під уламків або транспортного засобу, який потрапив у автодорожню пригоду (є ризик додаткових пошкоджень).

Знання того, що таке долікарська допомога, допоможуть врятувати життя за її правильної реалізації. Для цього важливо пройти відповідне навчання і мати уявлення про те, як слід поводитися у разі будь-яких небажаних пригод.

Види першої медичної допомоги

Перша медична допомога умовно поділена на чотири види. Це:

  • первинна медико-санітарна допомога, як основна система, спрямована на усунення загрози здоров'ю та життю людини (виявляється амбулаторно);

  • спеціалізована та високотехнологічна (стаціонари та напівстаціонари);

  • швидка та спеціалізована (амбулаторні та стаціонарні умови, підтримка лікарями-фахівцями)

  • паліативна (включає медичні, доглядові та психологічні заходи для підвищення якості життя тяжко та невиліковно хворих).

У свою чергу, паліативна медична допомога поділяється на долікарську, первинну лікарську та спеціалізовану.

Як визначити стан потерпілого

Щоб зрозуміти, як визначити стан потерпілого, слід керуватися основними правилами надання первинної долікарської допомоги. Відповідно до них, потрібно:

  • встановити, чи перебуває людина у свідомості (чи є загальмованість чи збудженість, чи є інші порушення свідомості);

  • оцінити колір видимих слизових оболонок та шкіри (блідий покрив, із синюватим відтінком, рожевий);

  • виявити основні характеристики дихання (рівномірне, плутане, з хрипами або поверхневе);

  • визначити ритм пульсу (є, ні, правильний, неправильний);

  • перевірити зіниці (звужені, розширені, чи є реакція світ).

Як надати першу допомогу

Заходи надання першої допомоги встановлюються відповідно до роду травми та ступеня ушкоджень.

При переломах

Перша медична допомога при переломах полягає в забезпеченні стану спокою зламаною кістки. При відкритих переломах важливо зупинити кровотечу у вигляді накладання стерильної пов'язки. При закритих - накладається медична або саморобна шина, виготовлена з пиломатеріалів, підручних палиць та інших досить жорстких матеріалів. За відсутності таких можна зафіксувати пошкоджену кістку на здоровій ділянці тіла (зламану руку максимально щільно притиснути до грудної клітки та інше).

Крім того, при закритих переломах розрізається одяг, крім травмування цієї ділянки шаром тканини. Але в місці накладання шини з підручних засобів тонкий фрагмент тканини необхідно залишити. Для зниження болючих відчуттів до цієї зони прикладається холод.

При опіках

Перша медична допомога при опіках залежить від рівня останніх. Так, при почервоніння і болючості шкірного покриву (опік І-го ступеня) можливі такі варіанти обробки:

  • спиртовмісними рідинами, слабким розчином марганцівки;

  • охолодними примочками;

  • дезінфікуючими компресами.

Пошкоджена зона звільняється від контакту з тканиною.

При виникненні міхурів, пухирів, а також омертвіння шкіри (опіки ІІ-ІV-го ступеня) місце обертається чистою бавовняною тканиною. Вона ж накладається поверх частинок матеріалу, що прилип до обгорілої ділянки.

Долікарська допомога при хімічних опіках залежить від роду хімії. Так:

  • кислотні опіки обробляються розчином питної соди;

  • лужні - борної чи оцтової кислоти.

Заборонено обробку жирними складами та розтин міхурів.

Під час обвалів

На характер домедичної допомоги при землетрусах та обвалах впливає безліч факторів, зокрема, чи є доступ кисню в простір під завалом, і наскільки сильно та тривало було передавлено тканини.

Спочатку важливо витягнути людину з-під завалу, звільнити та промити її дихальні шляхи, за необхідності провести штучне дихання. При цьому, якщо спостерігається придавлювання кінцівок, то перед вилученням вище місця привалу накладається закрутка (джгут) у всіх випадках крім ситуації з необоротною ішемією і некрозом тканин. Після накладання закрутки накладаються асептична пов'язка та шина.

Бажано обкласти пошкоджену ділянку холодом та надати потерпілому лужне пиття.

При аварії

Надання першої долікарської допомоги при ДТП у кожному конкретному випадку проводиться індивідуально та залежить як від характеру пошкоджень, стану постраждалої особи, так і від того, в яких умовах вона знаходиться:

  • безпосередньо у автомобілі;

  • поза автомобілем, на дорозі.

У будь-якому випадку слід максимально акуратно надати потерпілому безпечне становище, але не можна витягувати його з автомобіля через ризик пошкодження внутрішніх органів та хребта.

Потім слід оцінити прохідність його дихальних шляхів, серцевий ритм, пульс, провести маніпуляції із зупинки кровотеч.

При кровотечі

Кровотечі поділяють на внутрішні та зовнішні. У першому випадку у потерпілого блідна шкіра, виступає холодний піт, переривається дихання, а пульс важко промацується. У такій ситуації потрібно:

  • забезпечити спокій потерпілому;

  • посадити їх у напівсидяче становище;

  • постаратися визначити місце кровотечі та накласти на неї холодну примочку.

При внутрішніх кровотечах черевної порожнини потерпілого обмежують пиття.

При зовнішніх кровотечах шкіру, прилеглу до рани, обробляють йодом, на травму накладають бинт або марлеву пов'язку. Якщо ушкодження глибокі, то для профілактики втрати крові артерія над раною перетягується джгутом. Також можна стримати кровотечу, додавши вату, марлю, зігнувши пошкоджену кінцівку в суглобі.

Не можна сильно затягувати джгут. Крім того, існують обмеження за часом його накладання: при низькій температурі повітря джгут тримають не більше 1 години, а при високих - не більше 2 годин. У разі крайньої необхідності тугу пов'язку знімають на 15 хвилин, відновлюючи кровообіг, після чого накладають на сусідні ділянки.

При непритомності

Непритомні стани пов'язані з недостатнім кисневонасиченням головного мозку і можуть бути викликані переляком, втомою та іншими факторами. Перша домедична допомога в такому разі базується на таких маніпуляціях:

  • постраждалого акуратно укладають, у тому числі у напівсидяче становище;

  • горловину та грудну клітку звільняють від тісного одягу;

  • забезпечують постійний доступ кисню.

Бажано проводить контроль стану до прибуття лікаря та давати пити воду.

При пораненнях

Поширеною помилкою при наданні долікарської допомоги при пораненнях є промивання рани. Цей крок здійснюється строго фахівцями, тому що самостійно повністю очистити рану від бруду, піску та частинок землі неможливо. Також не можна витягувати фрагменти тканини та будь-які інші сторонні предмети, що пов'язано з ризиком кровотеч.

Замість цього:

  • промивається та обробляється йодом ділянка, що прилягає до рани;

  • використовується перев'язувальний матеріал чи чиста тканина.

Бажано для обробки рани змастити пальці йодом, щоб унеможливити ризик додаткового зараження.

При шоці

При травматичному шоці постраждалого слід заспокоїти, убезпечити його від зовнішніх умов, що спровокували такий стан. Потім важливо оцінити його стан (при необхідності провести штучне дихання, зупинити кровотечі, накласти шини та інше).

Після цих маніпуляцій важливо забезпечити:

  • доступ повітря до тканин;

  • солодкий теплий чай;

  • зігрівають накидки, ковдри.

Також необхідно забезпечити спокій, у тому числі убезпечити від зовнішніх гучних шумів, криків.

При електротравмі

При ураженнях струмом потерпілого якнайшвидше відокремлюють від струмоведучої частини (дерев'яним предметом, канатом, відключенням електроенергії тощо) і відводять на безпечну відстань від проводів. Потім проводять:

  • штучне дихання;

  • непрямий масаж серця.

При отруєнні окисом вуглецю

Отруєння окисом вуглецю Окис вуглецю блокує тканинне дихання, знижує кислородонасичення головного мозку та серця, викликаючи запаморочення, зупинку дихання та інші небажані наслідки. Правила домедичної допомоги в такому випадку зводяться до наступних маніпуляцій:

  • забезпечити потерпілому доступ свіжого повітря;

  • зняти одяг, що стискує грудну клітку та шию;

  • дати вдихнути нашатирний спирт.

У разі потреби проводяться процедури штучного дихання.

При переохолодженні та обмороженні

Заборонено різку зміну температур, а також розтирання відморожених ділянок снігом. Крім того, враховується специфіка пошкоджень шкірного покриву при обмороженнях II-IV ступеня: не можна робити розтирання через ризик випадкового зняття шкіри, порушення її цілісності в місцях натискання.

Потрібно:

  • зняти промерзлий одяг;

  • одягнути суху білизну, шкарпетки;

  • акуратно нанести жирний крем або олію на уражені ділянки;

  • поступово підвищувати температуру тіла (питтям, їжею, зміною температурного режиму в приміщенні, ковдрами, що зігрівають).

При сильному загальному переохолодженні не можна самостійно знімати взуття, але потрібно укутати ноги теплою ковдрою або ватником.

При розтягуванні

Розтягнення зв'язок слід туго забинтувати, а також постаратися максимально знизити фізичну активність. Для кращого кровообігу потрібно підняти травмовану кінцівку, а зняття болю - охолодити місце травми.

 

У багатьох випадках перша долікарська допомога сприяє збереженню життя людини і є ефективним способом запобігання фатальним наслідкам. Тому важливо керуватися правилами її надання у кожному конкретному випадку, зберігати контроль за власними діями та залишатися поруч із постраждалою людиною до приїзду медиків.

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари